Letecké foto
CNC
Nová hala postupové lisy
DSC_4817
3D
Piktogram
  • Úvod
  • Aktuality
  • Nástrojář se učí celý život, dobře víme v Komasu

Nástrojář se učí celý život, dobře víme v Komasu 30.1.2020

Nástrojář se učí celý život, dobře víme v Komasu

V Komasu myslí na budoucnost a ke zkušeným fachmanům přibírají mladé, šikovné pracovníky. Čtyři absolventi Střední́ školy technické v Opavě, kteří ́v minulosti pracovali ve firmě na brigádě nebo praxi, již jsou stálými pracovníky. Dva roky i s praxí ́je v Komasu Tomáš Hon, nyní ́už kmenový zaměstnanec firmy.
„Na praxi tady jsem se naučil víc, než ve škole, kde jsme vždy týden pracovali na fréze a týden na soustruhu. Tady rozebíráme skutečné nástroje," popsal Tomáš Hon. Jedním z hlavních důvodů, proč je ochoten denně dojíždět do Komárova až z Ostravy, je výborný kolektiv.
„Samozřejmě, že jsou peníze důležité, ale ještě důležitější ́je, aby se člověku dobře pracovalo. A mě se tady s touhle partou pracuje výborně," řekl mladý nástrojář.
„Nástrojáři musí být precizní, šikovní, spolehliví, musí znát výkresy i materiál. Když přijdou z učiliště, musí ́se ještě hodně učit. Dnes je sice naše práce fyzicky jednodušší, ́protože používáme v modernější stroje, ale zase je náročnější právě v obsluze těch sofistikovaných zařízení, a také je přesnější," vylíčil mistr nástrojárny René Kříž, který v Komasu pracuje už bezmála pětatřicet let.
„Kluci si dají říct, nechají si poradit a chtějí́ pracovat, to je nejdůležitější," je s mladými posilami spokojen ředitel Marek Kloupar. Dobrý nástrojář se podle něj učí ́celý život, s každým novým projektem. Aby se stal absolvent plnohodnotnou součástí ́týmu, musí ́pracovat pod dohledem zkušeného odborníka tři až sedm let. Marek Koupar ví,́ jak je těžké vybudovat dobrý pracovní́ tým a vychovat z absolventů platné členy týmu. Když před třemi lety začal šéfovat Komasu, zůstalo mu z původních sedmdesáti zaměstnanců k dnešnímu dni asi jen třicet lidí. ́Věkový průměr byl 55 let. Dnes má Komas stovku pracovníků a věkový průměr je o deset let nižší́. Ředitele těší, že už má na praxi další́ tři kluky z Kolofikáče, jak se říḱá opavské technice.
„Měli jsme zájem o dva kluky, přihlásil se i třetí.́ Je pro nás dobrou referencí,́ že u nás chtějí ́kluci z učiliště pracovat," prozradil Marek Kloupar.
Jedním z těch, kdo aktuálně tráví́ týden ve škole a týden na praxi, je sedmnáctiletý Vojta Sedlák. „Bydlím v Komárově kousek od fabriky, takže praxe v Komasu je pro mě výhodná. A práce mě těší́. Ve škole děláme nějaké soubory, které pak hodnotí ́mistr. Ale tady se podílíme na výrobě nástrojů, které pak opravdu něčemu slouží," vylíčil Vojta Sedlák. Dohlíží na něj zkušený nástrojář Petr Sklepek, kdysi také absolvent opavské školy, který má pro mladé kluky pochopení́ a dostatek trpělivosti. Naví́c měl stejného učitele jako jeho současný svěřenec: „Vojtu učí ́na učilišti pan Jiří ́Schreier, to byl kdysi i můj třídní ́učitel. Je to zajímavý koloběh!"

Na fotografii je Tomáš Hon, který do Komárova za prací dojíždí až z Ostravy, protože v Komasu našel výbornou partu spolupracovníků. A to je podle něj hodně důležité. 

© ARSYLINE 2024
Upozornění
Zavřít
<